Czy zasiedzimy się na śmierć? 5 wskazówek jak tego uniknąć.

Spis treści

Artykuł przeczytasz w 3minuty 5sekund

Praca siedząca, siedzący styl życia, Home Office to zmora naszych czasów. Badania pokazują, że dwie godziny ciągłego siedzenia dziennie znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, zespołu metoblicznego, dolegliwości bólowych pleców, szyji i innych schorzeń narządu ruchu !!

Statystyki Mobilnego Gabinetu Fizjoterapii przedstawiają, że 80% pacjentów na terenie Gminy Rokietnica, Tarnowo Podgórne i Poznania to pracownicy biurowi spędzający większość czasu pracy w pozycji siedzącej. Te osoby mają znacznie więcej dolegliwości ze strony narządu ruchu niż większość pacjentów trudniących się pracą fizyczną.

Doniesienia są o tyle zatrważające, że większość pracowników biurowych korzystających z naszych masaży biurowych w Poznaniu zgłasza dodatkowe choroby współistniejące, o których wspominamy wyżej.

Pacjenci trafiający do naszego gabinetu fizjoterapii cierpią zazwyczaj na ostre lub przewlekłe bóle kręgosłupa, uniemożliwiające zwykłe czynności dnia codziennego.

Przedstawiamy kilka wskazówek, które znacznie poprawią jakość naszej kondycji fizycznej. Mogą się wydawać bardzo proste, wręcz banalne. Zaufaj nam i spróbuj wdrożyć je podczas aktywności zawodowej i w czasie wolnym. Zobaczysz jak świetnie wpłynie to na Twoje problemy wynikające z zbyt długiego spędzania czasu w pozycji siedzącej.

Wskazówka 1

STAND UP – ogranicz siedzenie

Łatwo powiedzieć? Zastanów się ile czynności w ciągu dnia robisz w pozycji siedzącej. Siedzenie podczas jedzenia posiłków. Siedzenie w drodze do pracy. Siedzenie w pracy. Siedzenie przed telewizorem. Siedzenie i przeglądanie wiadomości w telefonie.

Najdłuższą częścią naszego dnia w pozycji siedzącej jest czas spędzony na czynnościach zawodowych. Temu przyjrzymy się najbardziej. Spróbuj przeorganizować swoje miejsce pracy z siedzącego na stojące. Jeśli nie możesz liczyć na wysokie biurko, połóż na obecnym, stolik kawowy bądź duże pudło lub kilka mniejszych, na których stabilnie możesz umieścić niezbędny sprzęt do pracy. W ten sposób będziesz mógł pracować na stojąco.

Spróbuj znaleźć sposób na zminimalizowanie siedzenia z Twojego czasu wolnego. Nie musisz od razu jeść obiadów na stojąco, czy wyrzucać stołu jadalnego. Postaraj się znaleźć jednak alternatywy. Jeśli po ciężkim dniu w pracy relaksujesz się oglądając telewizje – usiądź na podłodze, możesz przy okazji się porozciągać. Na temat optymalizacji techniki siedzenia przygotujemy kolejny artykuł – jeśli interesuje Cię temat – zapytaj podczas najbliższej wizyty swojego Fizjoterapeuty w naszym mobilnym gabinecie fizjoterapii.

Wskazówka 2

„30min/2min”

Na każde 30 minut spędzone w pozycji siedzącej przeznacz 2 minuty na aktywność fizyczną.

Nie mówimy tutaj o biegu, pajacykach czy pompkach. Przejdź się po biurze. Jeśli masz rozmowę telefoniczną z klientem – wstań, chodź i rozmawiaj. Wiesz, że podczas ruchu lepiej pracują nasze zwoje mózgowe? Steve Jobs był znany z tego, że odbywając ważne rozmowy – chodził. Poruszaj kończynami, obszerne ruchy w stawach pobudzą krążenie, a to da zapał do pracy. Jeśli nie masz miejsca wykonaj choćby 10 przysiadów.

Wskazówka 3

Siedź prosto!

Doskonale pamiętamy z dzieciństwa, kiedy dorośli karcili nas za „krzywe” siedzenie! Czy to aby nie było słuszne? Jak się okazuje siedzieć też trzeba umieć ! O poprawnym schemacie siedzenia, ustawiania kręgosłupa, barków i bioder już wkrótce u nas przeczytacie. Podczas naszych wykładów z ergonomii pracy kładziemy na to ogromny nacisk. Również podczas indywidualnych spotkań na masażach korporacyjnych i wizytach gabinetowych czy domowych uczymy ciągłej korekcji swojej postawy podczas siedzenia.

Wskazówka 4

Kwadrans dla siebie

Poświęć 15min w ciągu dnia tylko dla siebie! Tutaj nie ma dnia wolnego. Kwadrans zawsze znajdziesz. Zwłaszcza jeśli boli! Znajdź formę, która sprawia Ci przyjemność. Rozciąganie. Rollowanie na wałku zmęczonych mięśni. Leżenie na macie do akupresury. Joga. Ćwiczenia „zdrowy kręgosłup”.

Wskazówka 5

Rusz się, jedz i śpij !

Wykonuj przynajmniej 30min aktywności fizycznej 3 razy w tygodniu. Zastanów się co jesz i ile tego jesz. Zorganizuj swój dzień tak, aby spać 7-8h.

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko zmienić swój styl życia. Kanapa ma niesamowite przyciąganie, a czekolada jest taka słodka! Czy nie zasłużyłam/em na to po ciężkim dniu w pracy?

Nieprzerywany sen 7-8h to nie mistyczna opowieść a fakt ! To czas, w którym organizm musi zregenerować się po tysiącach bodźców i emocji przeżywanych w ciągu dnia. Poprawna higiena snu wpływa na regulację układu krążenia, na trawienie, a tym samym na cały układ ruchu.

Aktywność fizyczna, a raczej jej brak. To jeden z większych problemów dnia dzisiejszego. A co jest temu winne? Nic innego, tylko CZAS! Na prawdę się da, nawet jeśli się tego nie lubi. Nie musisz od razu startować w maratonie czy bić rekordów w wyciskaniu na klatę. Sprawdź ile dobrego niesie ze sobą np. Nordic Walking. Nie doceniana aktywność fizyczna, prosta łatwa i przyjemna. Jest wiele badań głoszących o znaczącym wpływie Nordic Walkingu na kondycje naszego układu ruchu.

Teraz jest Twój czas. Czas na zadbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Ciężko o zmianę pracy na taką, która nie będzie wpływała na różnego rodzaju schorzenia. Można jednak wpłynąć na organizację miejsca pracy, na swoją aktywność fizyczną oraz świadomość własnego ciała i zdrowia.

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.