👨⚕️Strona główna » Klasterowy ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Klasterowy ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Klasterowy ból głowy, nazywany również zespołem Hortona, jest bardzo intensywny, ostry, wręcz kłujący. Objawy, czas trwania pozwalają lekarzom, fizjoterapeutom rozpoznać rodzaj bólu głowy. Sposób leczenia zostaje dostosowany do pacjenta, fizjoterapeuci wspierają proces w celu poprawy codziennego funkcjonowania. W artykule rozwiniemy temat bólu klasterowego i sposobów pomocy.
Co to jest klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy jest bardzo bolesną formą bólu głowy. Powoduje dyskomfort, towarzyszy mu osłabione samopoczucie. Częściej spotyka mężczyzn, pacjent z dolegliwością klasterowego bólu jest niespokojny, pobudzony. Diagnostyka jest potrzebna dla poprawy komfortu życia, codziennego funkcjonowania. Fizjoterapeuci wspierają pacjentów z różnymi rodzajami bólów głowy, klasterowymi także.
Klasterowy ból głowy – przyczyny
Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są znane, ale pojawiają się podejrzenia odnośnie powodów. Nie bez znaczenia mogą być nasz tryb życia, funkcjonalność układu nerwowego, złe nawyki, także genetyka.
- Ból głowy klasterowy może wynikać z nieprawidłowości w układzie nerwowym, takich jak nadmierna aktywność nerwu trójdzielnego, który kontroluje większość czynności w okolicy twarzy.
- Pojawiają się informacje, że klasterowy ból głowy może być związany z zaburzeniami hormonalnymi, ponieważ częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
- Czynniki środowiskowe, np. picie alkoholu, palenie papierosów, ale i zmiana pory roku, mogą wpływać na wystąpienie klasterowego bólu głowy.
- Obserwacje sugerują, że klasterowy ból głowy może mieć podłoże genetyczne, ponieważ występuje u osób, u których w najbliższej rodzinie również występują dolegliwości bólowe.

Objawy bólu klasterowego głowy
Objawy są dokuczliwe, męczące, wpływają na stan emocjonalny pacjenta:
- jednostronny, oczodołowy ból głowy,
- ból przeszywający,
- łzawienie oka znajdującego się na obolałej części głowy, opadanie powieki,
- uczucie zatkania nosa, cieknący katar,
- potliwość czoła, twarzy,
- pobudzenie,
- objawy wegetatywne (lęk, duszność, kołatanie serca),
- atak bólu trwa od 15 minut do 3 godzin,
- ból ustępuje gwałtownie,
- występuje częściej w nocy,
- bóle powracają, nawet do kilku razy dziennie,
- zmęczenie, wyczerpanie po ataku.
- z czasem może wystąpić depresja.
Rozpoznanie klasterowego bólu głowy jest istotne dla schematu leczenia, wdrożenia odpowiednich leków, terapii.
Sposoby leczenia bólów głowy
Sposób leczenia zależy od rodzaju bólu, znajomości swojego ciała, jego reakcji na techniki pomocowe. Proponujemy niefarmakologiczne metody leczenia. Niemniej w przypadku klasterowych bólów głowy istotne może być połączenie leczenia: środkami przeciwbólowymi, fizjoterapii oraz psychoterapii.
Rodzaje bólów głowy
Występują bóle głowy typu:
- migrenowego,
- napięciowego,
- zatokowego,
- klasterowego.
Gdy spotyka nas migrena, odczuwamy pulsujący ból głowy, ponadto występuje aura – widok migoczących świateł przed oczami, uczucie mrowienia na rękach lub nogach, ma miejsce nadwrażliwość na światło. Gdy cierpimy na zapalenie zatok, jako powikłanie może nas spotkać poinfekcyjny, zatokowy ból głowy. Odczuwalny jest ból twarzy lub czoła, może pojawić się goraczka. W klasterowym bólu głowy zauważalne jest łzawienie i zaczerwienienie oka oraz zwiększona potliwość twarzy, ból po jednej stronie głowy. W bólach głowy typu napięciowego występuje ból symetryczny, po obu stronach głowy.
Każdy rodzaj bólu głowy ma cechy charakterystyczne, dzięki którym można określić/wykluczyć rodzaj bólu głowy. Możliwe jest dobranie leczenia do rodzaju dolegliwości. Jeśli ból występuje często, bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy jak np. omdlenia, nudności, wymioty, gorączka, należy skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Farmakologia w bólach głowy klasterowych
Leczenie klasterowego bólu głowy wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Neurolog może zapisać leki niwelujące stan zapalny w mózgu, zmniejszające częstotliwość bólów klasterowych (m.in. leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy).. Niemniej nie ma złotego środka, leku który wyeliminuje bóle. Rozwiązaniem pomagającym przetrwać jest tlenoterapia.
Tlenoterapia
Tlenoterapia jest jednym ze sposobów leczenia klasterowych bólów głowy. Polega na wdychaniu wysoko koncentracyjnego tlenu przez okres od 10 do 20 minut. Wykorzystuje się do tego maskę ustno – tlenową. Wysoki poziom tlenu pomaga zmniejszyć ból, a intensywność bólu zmniejsza się w ciągu kilku minut po rozpoczęciu tlenoterapii. Tlenoterapia pomaga zwiększyć przepływ krwi i tlenu do mózgu, jest mało inwazyjna i bezpieczna.
Fizjoterapia w klasterowych bólach
Fizjoterapeuci spotykają w swojej pracy pacjentów z klasterowym bólem głowy. Głos w tej sprawie zabrała Martyna Wolańska, nasza fizjoterapeutka zajmującą się m.in. neurodiagnostyką:
“Przeprowadzając wywiad z pacjentem skupiam się na znalezieniu przyczyny dolegliwości, która może być natury biochemicznej (np. napięcia w obszarze jelit), strukturalnej (stare urazy, blizny), mentalnej i energetycznej (np. nagromadzenie się stresu i traum emocjonalnych w ciele). Stosuję terapię manualną, pinoterapia oraz igłoterapię. Badam stawy skroniowo-żuchwowe, aby zobaczyć, czy tam nie ma jakiegoś problemu. Sprawdzam pracę układu nerwowego oraz nerwu błędnego, którego gorsza praca również może być zaangażowana w ból głowy. Dodatkowo rozmawiamy na temat diety, bo różne nadwrażliwości pokarmowe, które czasami pojawiają nam się okresowo w zależności od tego w jakiej formie jest nasz układ nerwowy mogą też przyczyniać się do występowania dolegliwości.”
Terapia manualna
Terapia manualna polega na ręcznym oddziaływaniu na mięśnie, stawy, tkanki i układy nerwowe. Jest to skuteczna metoda leczenia schorzeń takich jak bóle kręgosłupa, urazy sportowe, bóle głowy, problemy z układem krążenia. Celem jest łagodzenie bólu, przywracanie funkcji ciała, poprawa jakości ruchu, wypracowanie wzorca postawy. Terapeuta dzięki odpowiednim manipulacjom, uciskom, chwytom przywraca ruchomość stawów oraz neutralizuje ból, m. in. napięciowy, zatokowy, klasterowy ból głowy.
Terapia wisceralna
Podczas terapii wisceralnej terapeuta ręcznie manipuluje narządami wewnętrznymi w obrębie jamy brzusznej, takimi jak jelita, wątroba, trzustka, aby poprawić ich funkcjonowanie. Technika polega na delikatnym i precyzyjnym naciskaniu, dotykaniu i masowaniu mięśni, tkanek wewnętrznych, co ma na celu poprawienie elastyczności narządów, uwolnienie ich z napięć. Terapia wisceralna może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, takich jak bóle brzucha, problemy z trawieniem, bóle kręgosłupa, inne problemy neurologiczne.

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego
Pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe w obrębie zarówno szyi jak i głowy. Celem procesu terapeutycznego jest przywrócenie funkcji i ruchomości kręgosłupa, zniwelowanie bólu odcinka szyjnego oraz klasterowego głowy. Najczęściej stosowane metody to: ćwiczenia fizyczne, masaż, terapia manualna, terapia ciepłem i zimnem. Dla klasterowego bólu głowy znaczenie ma praca na odcinku szyjnym kręgosłupa w segmentach C2-C4.

Pinoterapia
Pinoterapia działa poprzez stymulowanie odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi (pinów oraz pinokatów), które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu aparat mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. Podczas terapii może być odczuwany dyskomfort, ale nie większy niż podczas terapii punktów spustowych. Pinoterapia nie narusza ciągłości tkanek. Pinoterapia jest pomocna nie tylko w przypadku klasterowych bólów głowy, ale również napięciowych, w stanach pourazowych, bólach mięśniowych, wadach postawy czy stanach związanych z przewlekłym stresem.
Igłoterapia
Do terapii używane są bardzo cienkie, jednorazowe igły. Technika polega na nakłuciu punktów spustowych (są to zgrubienia, które podczas ruchu, nacisku reagują większym bólem niż w ich okolicach, wyczuwalne jest napięcie). Dzięki nakłuciom komórki mięśniowe otrzymują bodziec do regeneracji, następuje zmniejszenie bólu. Igłoterapię stosuje się w przypadku bólów głowy, bólów ścięgien, przeciążenia stożka rotatorów, przeciążeń sportowych, łokcia tenisisty, zespołu bolesnego barku.

Podsumowanie
W gabinecie fizjoterapeutycznym pojawia się czasem pacjent skarżący się na uporczywe bóle głowy, takie które nie tylko utrudniają funkcjonowanie, ale prowadzą również do zaburzeń emocjonalnych. Pacjent jest świadomy, co się dzieje. Znajduje się pod opieką neurologiczną. Wie, że ból którego doświadcza jest trudnym, jeszcze nie do końca poznanym przez specjalistów bólem. Nie ma lekarstwa czy innego złotego środka na doświadczany klasterowy ból głowy. Ale połączenie terapii neurologicznej z fizjoterapią może przynieść ulgę i spokojniejszy sen. Neurodiagnostyka pomaga dostrzec problem, wskazuje w jaki sposób pracować. Jeśli zauważasz u siebie ból głowy z towarzyszącymi objawami: pocącym się czołem, łzawieniem, uczuciem zatkanego nosa, drażliwością, nie zwlekaj. Diagnostyka, świadomość i leczenie klasterowego bólu głowy przynosi efekty, pomaga lepiej funkcjonować.
Bibliografia:
- Klasyfikacja samoistnych bólów głowy – R.B. Lipton, MD; M.E. Bigal, MD, PhD; T.J. Steiner, MB, PhD, LLM, S.D. Silberstein, MD; J. Olesen, MD, PhD – https://n.neurology.org/content/neurology/suppl/2005/07/27/63.3.427.DC1/36_nr2004-6.pdf
- Pułapki i rafy w codziennej praktyce neurologa: nietypowe bóle głowy Antoni Prusiński – https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20102/15805
- https://www.doz.pl/czytelnia/a13085-Klasterowy__bol_glowy___przyczyny_objawy_i_leczenie_zespolu__Hortona

Więcej informacji:
- 534 793 585
- Pn-Cz 8:00-20:00
- Pt 8:00-17:00
- Sb 08:00–17:00
Copyright © 2025 – FizjoInTouch | Polityka Prywatności | Regulamin Sprzedaży
Studio fizjoterapii rodzinnej Fizjo In Touch