Obrzęk po usunięciu zębów a fizjoterapia

Opuchlizna po usunięciu zęba jest zjawiskiem normalnym po takim zabiegu. Po ekstrakcji zęba możemy spodziewać się obrzęku twarzy, a także bólu (mniejszego lub większego). Często wielkość obrzęku i intensywność bólu jest uzależniona od tego, który ząb został usunięty. Najczęściej usuwanym zębem jest tzw. ząb mądrości czyli popularnie nazywana “ósemka”.

Usunięcie zęba ósmego zawsze wiąże się z późniejszą opuchlizną, obrzękiem i mniejszym lub większym bólem. Niestety jest to rzeczą normalną po takim zabiegu. Czas gojenia się rany poekstrakcyjnej zależy od kilku czynników. Między innymi od położenia zęba.

Miejsce po ekstrakcji ósemki goi się dłużej – nawet do kilkudziesięciu dni, ponieważ po usunięciu ósemki powstaje dosyć duża rana w kości i dziąśle. W ranie mamy zakończenia nerwowe, które narażone są na działanie bodźców zewnętrznych, dlatego odczuwamy wtedy silny ból. Dodatkowo prawie zawsze powstaje obrzęk i zaczerwienienie dziąsła uniemożliwiające normalne spożywanie pokarmów i picie.

Obrzęk po usunięciu ósemki

Tak jak wspomniałam wyżej, obrzęk po wyrwaniu zęba jest zjawiskiem naturalnym. Zwykle największe nasilenie opuchlizny obserwujemy w drugiej dobie od zabiegu. Obrzęk po usunięciu zęba może jednak utrzymywać się nawet do 6,7 dni. Czy istnieją naturalne sposoby na pozbycie się obrzęku? Oczywiście – zapraszamy do lektury.

Jak zmniejszyć opuchliznę po usunięciu zęba? 3 sposoby

Zimne okłady:

Dieta i nawyki:

Ilustracja terapeuty wykonującego masaż w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego

Fizjoterapia stomatologiczna:

Fizjoterapia z pomocą na obrzęk po usunięciu zęba

Wiele zębów zakwalifikowanych do ekstrakcji ma skomplikowane ukorzenienie, a zabieg usunięcia zęba przedłuża się o kolejne długie minuty. W tym wypadku częstym powikłaniem jest nadwyrężenie stawów skroniowo żuchwowych. Jest to związane z długotrwałym otwarciem jamy ustnej. Niejednokrotnie do naszego gabinetu w Rokietnicy trafiali pacjenci ze szczękościskiem lub w drugą stronę – z podwichnięciem stawu skroniowo żuchwowego jako powikłanie po trudnym do usunięcia zębie.

Co zastosować na opuchliznę po usunięciu zęba

Trafiając do gabinetu fizjoterapeuty stomatologicznego, na przykład do nas w Rokietnicy, zbadamy w pierwszej kolejności przede wszystkim zakres ruchu żuchwy. Sprawdzimy manualnie punkty bolesne na Twojej twarzy. Terapia manualna twarzy, a także stawów skroniowo żuchwowych to delikatna praca na napiętych, po wpływem zabiegu, strukturach. Delikatny masaż pobudzi Twoje węzły chłonne, rozluźni Twoje mięśnie i stworzy przestrzeń do schodzenia obrzęku. Wzmocnienie efektu o odpowiednio dobraną aplikację kinesitapingu przyniesie porządany rezultat.

Kinesiotaping na obrzęk twarzy po usunięciu zęba

Metoda plastrowania odpowiednimi do tego taśmami daje niesamowity rezultat terapeutyczny. Specjalnie przygotowana aplikacja naklejona na twarz pozwala stopniowo schodzić limfie do węzłów chłonnych, zmniejszając tym samym nieprzyjemny obrzęk po ekstrakcji zęba. Nie trzeba obawiać się reakcji alergicznych. Tejpy są całkowicie hipoalergiczne i bezpieczne dla skóry. Oczywiście zdarzają się jednostkowe przypadki niepożądanych reakcji, ale o wszystkim poinformuje Cię fizjoterapeuty podczas terapii stomatologicznej.

Ćwiczenia

Wisienką na torcie terapii przeciwobrzękowej po usunięciu ósemki są proste ćwiczenia, które możesz wykonywać podczas mycia zębów. W naszych gabinetach zostaniesz kompleksowo zaopiekowany przez fizjoterapeutkę stomatologiczną, która poprowadzi Cię przez cały proces powrotu do zdrowia po usunięciu zęba. Nasze centrum fizjoterapii współpracuje z lekarzami stomatologami i lekarzem chirurgii szczękowej, także każdy niepokojący Cię objaw możemy niezwłocznie skonsultować.

Podsumowując, niezależnie czy jest to Twoja pierwsza czy kolejna ekstrakcja zęba. Jeśli wystąpił u Ciebie obrzęk, mięśnie twarzy i szyi są obolałe. Obserwujesz długo utrzymującą się opuchliznę, a lekarz nie widzi żadnych powikłań pozabiegowych, umów się na wizytę do fizjoterapeuty stomatologicznego lub osteopaty – pomożemy.

Natalia opis

Autor: Natalia Żurawska

Fizjoterapia Ortopedyczna, stomatologiczna

Więcej informacji: