Zawroty głowy – co powoduje i jak je leczyć?

Spis treści

Chyba każdy spotkał się z osobą zgłaszającą zawroty głowy. Pojęcie znane, stanowiące nie lada wyzwanie dla lekarzy, terapeutów. Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny, a co z tym związane różne metody diagnozowania, leczenia, wspierania pacjenta. W artykule skupimy się na pomocy fizjoterapeutycznej.

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy są indywidualnym odczuciem, które charakteryzuje się uczuciem niestabilności, utraty równowagi lub wrażeniem kręcenia się otoczenia. Takie samopoczucie może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym dolegliwościom, może mieć różną intensywność i trwać od kilku sekund do kilku godzin. Przyczyny mogą być zróżnicowane, od łagodnych do wymagających interwencji medycznej.

Objawy

Zawroty głowy mogą inaczej przebiegać, w zależności od przyczyny. Nie należy ich bagatelizować. Objawami są:

  • uczucie kołysania,
  • złudzenie niestabilności,
  • wrażenie kręcenia się otoczenia,
  • ogólne osłabienie,
  • uderzenia gorąca, potliwość,
  • zaburzenia wzroku lub słuchu,
  • bóle głowy,
  • szumy uszne,
  • nudności lub wymioty.

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

O czym świadczą zawroty głowy? Zarówno tryb życia, jak i czynniki fizjologiczne mają wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym także na występowanie zawrotów głowy. W przypadku wystąpienia zawrotów warto udać się do lekarz rodzinnego. Dzięki temu możliwe jest postawienie hipotezy. Lekarz zleca szereg różnych badań diagnostycznych i przekazuje wskazówki terapeutyczne.

Schorzenia ucha wewnętrznego

Ucho wewnętrzne odpowiada za słuch oraz równowagę. Znajdują się w nim otolity, czyli kryształki błędnikowe odgrywające istotną rolę w funkcjonowaniu układu równowagi. Gdy głowa porusza się, otolity przesuwają się,  sygnalizując ruch ciała. Zdarza się, iż otolity wypadają, uwalniają się, co powoduje zawroty głowy, szumy uszne i takie sytuacje mogą prowadzić do zaburzenia słuchu, utraty słuchu. Przyczyną uwolnienia otolitów są np. urazy głowy, przewlekłe zapalenia ucha środkowego. Poza tym zawroty głowy powodują choroby otolaryngologiczne takie jak: zapalenie błędnika, zapalenie trąbki słuchowej, toksyczne uszkodzenie błędnika. Dolegliwości w uchu wewnętrznym są odpowiedzialne za 50% zaburzeń równowagi i częściej dotyczą kobiet.

Skutki uboczne leków

Każdy organizm jest inny, różnie reaguje na leki. Mowa o leczeniu z rozmaitych powodów, zarówno infekcji, jak i choroby przewlekłej. Do każdego leku jest dołączona ulotka, która informuje o ewentualnych skutkach ubocznych. Wśród nich mogą znajdować się również zawroty głowy. Pacjentka chora na epilepsję w sprawie zawrotów głowy wypowiedziała się następująco: “Z racji choroby nie doskwierają mi zawroty głowy, ale gdy pojawia się napad padaczkowy, to po jego ustaniu otrzymuję wysokie dawki leków przeciwlękowych i przeciwdrgawkowych i po nich występują intensywne zawroty.” W przypadku ataku epileptycznego podawane są również sterydy, po których mogą wystąpić: nadciśnienie tętnicze, szumy uszne i zawroty głowy. Padaczka to jeden z wielu przypadków leczenia przyczyniającego się do słabszej kondycji.

Warto czytać ulotki leków i znać ewentualne skutki uboczne zażywania ich.

Przewlekły stres, przyczyny psychologiczne

Stres, lęki zaburzają wiele funkcji fizjologicznych. A mianowicie wpływają na działanie układów: krążenia, oddechowego, trawiennego, nerwowego. Gdy organizm jest narażony na stres, zwiększa wydzielanie hormonów stresowych – kortyzolu i adrenaliny. Hormony powodują wzrost ciśnienia krwi i tętna oraz zwiększone tempo oddychania. Stres może także powodować napięcie mięśni szyi i barków, co może prowadzić do napięcia mięśni w obrębie głowy i szyi. Wymienione czynniki mogą finalnie przyczynić się do wystąpienia zawrotów głowy. Nie można zapominać, że żyjąc w przewlekłym stresie, doświadczając lęków organizm jest mniej odporny, podatny na infekcje, ma miejsce dłuższa rekonwalescencja.

Stres nie jest naszym sprzymierzeńcem

Choroby układu nerwowego

Układ nerwowy składa się z mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów i innych struktur nerwowych. Jego głównym zadaniem jest zbieranie, przetwarzanie i przekazywanie informacji między różnymi częściami ciała oraz regulowanie funkcji takich jak oddychanie, bicie serca, trawienie, kontrola ruchów i poziomu hormonów, a także funkcje poznawcze, emocjonalne i behawioralne. Choroby neurologiczne zaburzają funkcjonowanie organizmu, przyczyniają się do powstawania zawrotów głowy. Są to m.in.: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, a także urazy czaszki, mózgu, migreny. 

Inne przyczyny zawrotów głowy

Poza wymienionymi przyczynami istnieje również kilka innych powodów, które każdorazowo warto skonsultować z lekarzem oraz fizjoterapeutą.

  • Problemy kardiologiczne mogą być objawem słabszej wydolności serca. Powinny nas zaniepokoić objawy takie jak: nieregularny oddech, zawroty głowy, mroczki przed oczami, zmęczenie, zadyszka nieadekwatne do wykonywanego zajęcia. 
  • Kłopoty z wysokim lub niskim ciśnieniem mogą wynikać z zażywanych leków, trybu życia, chorób z zakresu endokrynologii (np. niedoczynność tarczycy). W przypadku problemów z ciśnieniem pojawiają się: osłabienie, senność, szumy uszne, zawroty głowy.
  • Warto zwrócić również uwagę na zajmowaną przez nas pozycję podczas pracy, oglądania filmu, spaceru czy snu. Nieprawidłowa pozycja prowadzi do napięć, bólu głowy i kręgosłupa oraz do zawrotów głowy.

Rodzaje zawrotów głowy

Poniżej niektóre rodzaje zawrotów głowy. W zależności od przyczyny, typu zawrotów głowy następuje odpowiednia leczenie, którego częścią jest fizjoterapia.

  1. Zawroty pozycyjne – występują, gdy energicznie zmieniamy pozycję ciała, np. wstając z łóżka. Zawroty pozycyjne mogą być spowodowane problemami z układem równowagi lub krążenia.
  2. Zawroty psychiczne – występują w wyniku zaburzeń emocjonalnych, depresji lub stresu.
  3. Zawroty ze względu na niedociśnienie lub nadciśnienie – występują, gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub chorobami układu krążenia.
  4. Zawroty z powodu chorób ucha wewnętrznego – występują przy zaburzeniach w układzie równowagi. 

Leczenie zawrotów głowy, czyli jak działamy przez fizjoterapię

Diagnostyka zawrotów głowy powinna rozpocząć się od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wytyczy kierunek diagnostyczny i wykluczy ewentualne poważniejsze przyczyny. Wspierająco przy zawrotach głowy działa fizjoterapia, która obejmuje szereg ćwiczeń i terapii pomagających poprawić równowagę, koordynację, siłę mięśni oraz kontrolę ruchów.  Dzięki fizjoterapii częstotliwość i intensywność zawrotów głowy może zostać zmniejszona. Jakie ćwiczenia na zawroty głowy? Poniżej kilka możliwości. 

Ćwiczenia równowagi – możliwości domowe

By pomóc poprawić równowagę, są ćwiczenia poprawiające koordynację, zachowanie stabilności. Metoda zostaje dostosowana do sytuacji pacjenta.Terapeuta wskazuje m.in.:

  • Stanie na jednej nodze w określonej ilości czasu – wystarczy unieść jedną nogę kilka centymetrów nad ziemią, skoncentrować się na punkcie przed sobą i utrzymać równowagę przed ok 30 sekund. Później następuje zmiana nogi.
  • Ćwiczenie z zamkniętymi oczami wymaga ostrożności i powinno być wykonywane na płaskim, stabilnym terenie, bez przeszkód. Należy zacząć od stania na jednej nodze, a następnie zamknąć oczy. Warto utrzymać równowagę przez około 30 sekund, a następnie można otworzyć oczy i powtórzyć ćwiczenie na drugiej nodze. Można również spróbować wykonywać to ćwiczenie z piłką, utrzymując równowagę na jednej nodze i trzymając piłkę w dłoniach przed sobą.
  • Przenoszenie wagi ciała uczy przemieszczania się w sposób płynny, zrównoważony. Należy stać prosto i umieścić stopy na szerokości barków. Następnie należy przenieść wagę ciała na jedną nogę, unosząc drugą nogę z ziemi na chwilę. W trakcie przenoszenia wagi ciała należy utrzymać równowagę. Po około 10 sekundach zmienić nogę i powtórzyć ćwiczenie. 
  • Chód po linie to ćwiczenie równowagi – należy znaleźć linię, na której będzie się chodzić. Może to być specjalna linia do ćwiczeń, linia na chodniku czy wytyczona na podłodze. Należy stanąć prosto na jednym końcu linii, utrzymując ramiona wzdłuż ciała, a następnie zacząć przemieszczać się na drugi koniec liny. W trakcie chodzenia należy utrzymywać równowagę, skupić się na jednym punkcie przed sobą. 
  • Ćwiczenia z piłką można wykonywać różnymi rodzajami piłek, takimi jak piłka do koszykówki, piłka do siatkówki lub piłka do jogi. Należy stanąć na jednej nodze, utrzymując równowagę, a następnie trzymać piłkę w dłoniach przed sobą. Następnie należy przesuwać piłkę z jednej ręki na drugą, utrzymując równowagę na jednej nodze.

Ćwiczenie siłowe – co znaczą i co wzmacniają

Ćwiczenia siłowe poprawiają siłę mięśni, co ułatwia codzienne funkcjonowanie. Można ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, by wykonywać ćwiczenia poprawnie, dostosowując do indywidualnych preferencji, możliwości. Przykłady:

  • przysiady, 
  • podciąganie się na drążku, 
  • pompki, 
  • wyciskanie sztangi, 
  • unoszenie hantli, 
  • skłony. 

Terapia manualna w dokuczliwych zawrotach głowy

Terapia manualna polega na ręcznym oddziaływaniu na mięśnie, stawy, tkanki i układy nerwowe. Celem jest łagodzenie bólu, przywracanie funkcji ciała, poprawa jakości ruchu, wypracowanie wzorca postawy. Terapeuta dzięki odpowiednim manipulacjom, uciskom, chwytom przywraca ruchomość stawów oraz neutralizuje ból, m. in. napięciowy ból głowy, zawroty głowy. Pozycja, którą przyjmujemy siedząc, chodząc, dźwigając, ćwicząc odgrywa duża rolę w  naszym samopoczuciu.

Pozostałe metody leczenia zawrotów głowy – jak możemy sobie pomóc

Stres nie powinien nami rządzić, należy dbać o świeże powietrze, dotlenianie się,  aktywność fizyczną.

Co ze stresem, jak sobie radzić?

W przypadku przewlekłego stresu warto zatroszczyć się o swój stan emocjonalny, skorzystać z pomocy psychoterapeuty i wzmacniająco dla organizmu fizjoterapeuty. Cytując Olgę Daligę “To Ty decydujesz, czy danego dnia zostawisz strach w domu, schowasz go do kieszeni i zaniesiesz ze sobą do pracy, czy zasłonisz nim całą przestrzeń i poza nim nie będziesz mogła zobaczyć więcej”. Warto również mieć na uwadze:

  • metody relaksacyjne,
  • techniki oddechowe,
  • dogoterapia,
  • aktywność fizyczna typu jazda na rowerze, taniec.

Metoda Epleya

Gdy pacjent cierpi na łagodne położeniowe zawroty głowy, można zastosować u pacjenta tzw. manewr Epleya. Jest to technika polegająca na przywróceniu poprawnej pracy otolitów. Pacjent leży z głową odchyloną w tył i skręconą o 45° w kierunku ucha chorego, po upływie 2 minut następuje skręt o 90° w kierunku ucha zdrowego z jednoczesnym przechyleniem w dół. Później stosuje się powrót do pozycji siedzącej, otolity powinny wrócić na swoje miejsce. Metodę tę stosuje się najczęściej w gabinecie lekarskim, fizjoterepeutycznym. Chętnie pomożemy osobom zmagającym się z takim problemem.

Źródła:

jak radzić sobie z zawrotami głowy

Więcej informacji:

Natalia opis

Natalia Żurawska

Fizjoterapia Ortopedyczna, stomatologiczna

My w Social Media: