👨⚕️Strona główna » Masaż głowy na migrenę w fizjoterapii – jakie są jego korzyści?
Masaż głowy na migrenę w fizjoterapii – jakie są jego korzyści?
Migrena jest jednym z najczęściej występujących rodzajów bólu głowy. Ból ten ma charakter samoistny i napadowy. Niezbędną do wdrożenia leczenia jest prawidłowa diagnoza. Migrenowe bóle głowy dotyczą najczęściej ludzi młodych. Zazwyczaj są to kobiety w wieku 20 – 40lat. Migrena może dotyczyć również mężczyźn, jednak jest to mniej niż 8% populacji.
Czym charakteryzują się migrenowe bóle głowy?
Migrenę można odróżnić od innego typu bólu głowy przede wszystkim projekcją bólu:
- ból, pojawia się w formie napadu i trwa od kilku do nawet 72h
- ból jest jednostronny, może występować jako pulsujący ból głowy, od tyłu głowy promieniujący do oka po tej samej stronie wzdłuż łuku brwiowego, aż do kącika oka
- może towarzyszyć napięcie pleców, sztywność karku
- mogą występować nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło,hałas i zapachy
- zdarza się, że występują objawy wegetatywne. Na kilkanaście minut, a nawet dni przed atakiem może występować aura, zaburzenie pola widzenia, mroczki, brak, apetytu, koncentracji
Co prowokuje migrenę?
Istnieje kilka czynników, które mogą prowokować występowanie migren. Zalicza się do nich poziom stresu, poziom hormonów, higiena snu, składniki pożywienia, warunki atmosferyczne. Przyczyny, które najczęściej prowokują migrenowe bóle głowy:
- Stres
- Pokarmy (np. nabiał, kakao, alkohol)
- Wahania poziomów hormonów
- Sen (zbyt długi lub zbyt krótki)
- Zmęczenie, cięższy wysiłek fizyczny
- Leki hormonalne
- Gwałtowne zmiany pogody
- Głód, zbyt długie przerwy w jedzeniu
- Jasne światło, stroboskopy
Jak wygląda leczenie migren?
Najważniejszym jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Lekarz diagnozuje dolegliwości bólowe na podstawie kryterium Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Choroba ma charakter przewlekły, istotna jest edukacja pacjenta, a niekiedy wprowadzone mogą zostać leki.
Dwa cele leczenia migren
Leczenie ma dwa główne cele:
1 cel : przerwanie napadu bólowego (zmniejszenie bólu lub całkowite jego przerwanie)
2 cel: zapobieganie wystąpieniu napadu.
W pierwszym celu istotny jest dobór odpowiedniego leku. Tutaj niezbędna jest ścisła współpraca z lekarzem neurologiem. Dzięki szybkiemu podaniu leku jest szansa wygasić napad bólu lub ból zostanie tak wygaszony, że nie będzie utrudniał codziennego funkcjonowania.
Drugi cel to profilaktyka. Unikanie sytuacji, czynników, które wywołują napady migren. Na tym etapie skuteczna okazuje się być fizjoterapia. Fizjoterapeuta przede wszystkim likwiduje napięcia ciała (na głowie, karku, szyi czy twarzy). Dolegliwości te, najczęściej związane ze stresem czy aktywnościami dnia codziennego i pracy likwiduje się podczas terapii wykorzystując różne techniki, np. masaż głowy, masaż skroni na ból głowy, punkty uciskowe, akupresurę czy akupunkturę na ból głowy.
Masaż na ból głowy
Istnieje szereg technik stosowanych w fizjoterapii, aby pozbyć się bólu. Wszystkie sprowadzają się do jednego. Ich celem jest uruchomić powięź, zlikwidować napięcie w ciele i pomoc w powrocie do zdrowia.
Czy akupunktura pomaga na ból głowy?
Akupunktura jest metodą tradycyjnej medycyny chińskiej. Pomaga redukować bóle głowy, głównie typu napięciowego. My w fizjoterapii stosujemy częściej techniki medycznej igłoterapii na określone punkty uciskowe na ból głowy. Preferujemy jednak techniki mniej inwazyjne, takie jak metody terapii manualnej, techniki osteopatyczne, mięśniowo- powięziowe oraz masaż twarzy.
5 sposobów na samodzielny masaż na ból głowy
Istnieje kilka rejonów w ciele, gdzie gromadzące się napięcie może powodować występowanie bólu głowy. Jest to między innymi:
- obszar szyjnego odcinka kręgosłupa – kark i mięsnie podpotyliczne
- głowa – rejon za uszami, z tyłu oraz czubek głowy
- skronie wraz z brwiami i okolicą zatok
- twarz w obrębie mięśni żwaczy, żuchwy oraz nosa
Stosując tych 5 sposobów, kilka minut dziennie, zobaczysz efekty już w ciągu najbliższych dni. Sprawdź sam:
Mata do akupresury – koniecznie wybierz tę z półwałkiem. Idealnie dopasowuje się w okolice karku. Poprawia mikrokrążenie w okolicy pleców i górnego odcinka kręgosłupa. Zacznij od stosowania 3 minut dziennie, stopniowo wydłużając do 15 minut.
Ta prosta technika powoli uruchomić powięź na Twojej głowie – tzw. czepiec ścięgnisty. Chwyć włosy, blisko skóry głowy i zegnij dłonie w pięść. Ciągnij włosy naprzemiennie raz prawą, raz lewą dłonią, a następnie wykonaj ruch “8”. Utrzymuj 1-2minut.
Wykonaj masaż skroni, okolicy oczu i zatok zgodnie z instrukcją. Minimalny czas trwania masażu to 1 minuta na stronę.
Te proste techniki masażu twarzy, likwidują napięcie w okolicach żuchwy. A także uruchamiają szwy czaszki.
Masaż transbukalny, czyli wewnątrz jamy ustnej. Świetnie likwiduje napięcie w obrębie mięśni żwaczy. Wykonuj to ćwiczenie podczas codziennego mycia zębów.
Zobacz filmik, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Stosuj te 5 prostych technik i ciesz się życiem bez bólu głowy.
Więcej informacji:
- 534 793 585
- Pn-Cz 8:00-20:00
- Pt 8:00-17:00
- Sb 08:00–17:00
Copyright © 2023 – FizjoInTouch | Polityka Prywatności | Regulamin Sprzedaży
Studio fizjoterapii rodzinnej Fizjo In Touch