FIZJOTERAPIA PO UDARZE MÓZGU

Fizjoterapia po udarze mózgu

Zgodnie ze statystykami udar mózgu występuje w Polsce u około 70 tysięcy osób, głównie powyżej 60. roku życia. Obserwuje się jednak niepokojąco duży wzrost incydentów udarowych u osób młodszych nawet poniżej 40 roku życia. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu. Czynników ryzyka jego powstawania może być bardzo wiele, w tym m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, choroba alkoholowa, migotanie przedsionków, a także niezdrowa dieta, palenie papierosów i prowadzenie stresujące trybu życia. Fizjoterapia po udarze mózgu to główna metoda leczenia pacjentów przynosząca poprawę funkcji życiowych. Ważne jest, aby rozpocząć ją jak najwcześniej. To zwiększa szansę na powodzenie terapii i szybsze usamodzielnienie chorego.

Na czym polega fizjoterapia osób po udarze mózgu?

Może przybierać ona różne formy, a ich wybór jest uzależniony od potrzeb pacjenta. Najczęściej stosuje się kinezyterapię polegającą na wdrożeniu aktywności fizycznej o specjalnie dobranym stopniu intensywności i zakresie. Jest ona zalecana po to, aby częściowo lub całkowicie znieść zaburzenia aparatu ruchowego. Metodami usprawniania są m.in:

– ćwiczenia ruchowe m.in.czynne, bierne, izometryczne, synergistyczne itp.

– „rehabilitacja ręki” – poprawa ruchomości stawu barkowego, łokcia, praca nad motoryką małą dłoni– nauka czynności lokomocji – praca nad wzmocnieniem cyklu chodu, prawidłowej pracy miednicy– nauka czynności dnia codziennego – praca nad usprawnianiem zaspokajania swoich potrzeb fizjologicznych takich jak : spożywanie pokarmów, ubieranie się, toaleta

Po serii ćwiczeń pacjent nie tylko jest bardziej mobilny, ale i czuje znaczną poprawę samopoczucia, co zmniejsza ryzyko rozwoju depresji lub innych schorzeń o podłożu psychicznym, które często towarzyszą procesowi rekonwalescencji po przebytym udarze mózgu. Równie ważnym aspektem fizjoterapii są masaże. Ich celem jest zapobieganie lub zmniejszenie skutków pojawienia się odleżyn, zaburzeń krążenia w kończynach, obrzęków i dolegliwości bólowych.

Kontakt:

+48 534 793 585 

kontakt@fizjointouch.pl