Pilates – dlaczego warto

Spis treści

Do naszej oferty fizjoterapii w Rokietnicy wskoczyły zajęcia z pilatesu – PILATES LADY

Kilak słów o metodzie i benefitach

Pilates to niezwykła forma aktywności fizycznej, określana jako „gimnastyka rozumna”.

O co chodzi ?

Szczególną uwagę poświęca się jakości wykonywanego ruchu oraz edukację w kierunku prawidłowego oddychania i angażowania poszczególnych grup mięśniowych.

Niech Was nie zwiedzie umiarkowana dynamika ćwiczeń, określana nawet jako ćwiczenia statyczne ! Po takim treningu poczujecie mięśnie, o których nie mieliście pojęcia, że istnieją.

Praktykowanie tej metody poleca się, dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu wytrenowania:

  • dla osób dorosłych
  • dla osób starszych
  • dla kobiet w ciąży i po połogu
  • jako forma leczenia usprawniającego
  • jako profilaktyka bólów kręgosłupa, bioder, stawowych
  • dla osób walczących z nadwagą, otyłością
  • jako forma treningu w sporcie wyczynowym
  • jako prewencja kontuzji w sporcie i leczenie urazów sportowych
  • jako profilaktyka w przewlekłych chorobach reumatycznych
  • jako profilaktyka w przewlekłych chorobach reumatycznych

Uniwersalność tej metody przemawia również za bezpieczeństwem podczas ćwiczeń. Nie wykonuje się tutaj ruchów izolowanych, bazujemy natomiast na ruchach globalnych, wielopłaszczyznowych przy jednoczesnej aktywacji naszej stabilizacji centralnej (ang.Core Stability). Wprowadza się progresywne zwiększanie trudności. Dodamy krótko tutaj: brak stabilizacji centralnej, niewydolny „CORE” to główna przyczyna przykrych dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Ćwiczenia wykonywane są na macie przy użyciu prostych przyrządów gimnastycznych ( piłki gimnastyczne, gumy Theraband, poduszki sensomotoryczne). Nie są one jednak niezbędne, ponieważ wiele z ćwiczeń, zwłaszcza na początku, wykonujemy z wykorzystaniem masy swojego ciała .

Najważniejsze w koncepcji Pilates jest przestrzeganie jej 8 fundamentalnych zasad:

1. Koncentracja :

W Pilates każdy ruch jest procesem myślowym, skupiamy się na wykonywanej aktywności ruchowej, tak aby poczuć ruch globalnie niezależnie od wykonywanej pozycji. Koncentrujemy się na poszczególnym ruchu i wydobywamy z niego jak najwięcej.

2. Oddech :

Każdy oddech powinien być świadomy i pełny, a przy tym wykonywany w sposób prawidłowy. Preferowany jest oddech torem dolnożebrowym i na początkowym etapie bardzo dużą uwagę skupiamy na naukę prawidłowego toru oddychania. Odpowiedni oddech pozwala skupić się na konkretnym ruchu i nadaje rytm ćwiczeniom.

3. Centrowanie:

Każdy ruch zaczyna się od „centrum” ciała i rozprowadzany jest dystalnie, tzn.ćwiczenie początek ma w mięśniach stabilizujących, a następnie aktywowane są te, które odpowiedzialne są za dany ruch. Zasada pilatesu to funkcjonalność ruchu, tzn.bazujemy na aktywnościach wykonywanych w codziennym życiu, dzięki czemu wzmacniamy stabilizację naszego ciała.

4. Kontrola:

Pilates angażuje umysł do kontrolowania własnego ciała. To bardzo ważne, abyśmy samodzielni mogli wpływać na i utrzymywać odpowiedni długo porządaną pozycję ciała. Im wolniejszy ruch, tym lepsza precyzja angażowania poszczególnych mięśni, a co za tym idzie większa wytrzymałość mięśniowa i lepsza świadomość ciała.

5. Precyzja:

Jej nieodłącznym elementem jest kontrola. Jest efektem powtarzania kontrolowanego ruchu. Ważnym czynnikiem jest tu czas, dlatego każdy ćwiczy w swoim tempie, tak aby konsekwentnie budować swoje centrum i świadomość własnego ciała.

6. Ciągłość ruchu:

Wykonywanie każdego ćwiczenia w umiarkowanym tempie w połączeniu z pracą z oddechem odpowiednim torem. Nie oznacza to jednak wyizolowania ćwiczeń. Każdy ruch jest połączony, płynnie przechodzimy z jednego ruchu w kolejny, tak aby zachować jego płynność i uelastyczniać nasz układ nerwowy.

7. Zrównoważony rozwój mięśni:

Metoda pilates jest potocznie nazywana metodą „od rehabilitacji do akrobacji”. Oznacza to powolne stopniowanie trudności. Aktywowanie osłabionych mięsni i rozluźnienie tych nadmiernie napiętych prowadzi do zrównoważenia rozwoju naszych mięśni. Poprzez świadomą pracę nad słabszymi stronami naszego ciała umożliwiamy sobie prawidłowe funkcjonowanie bez bólu jak i możemy wpływać na zwiększenie osiągnięć sportowych.

8. Rutyna:

Ćwiczenia polegają na świadomym, skoncentrowanym ruchu. Rytm ćwiczeń determinuje oddech. Ćwiczenia są powtarzalne, płynnie przechodzące jedno w d rugie.

To wszystko przedstawia wyjątkowość aktywności ruchowej jaką jest Pilates, jedną z nielicznych metod wyznających zasadę „body&mind”.

Po dziesięciu sesjach poczujesz różnicę, po dwudziestu sesjach zobaczysz różnicę, po trzydziestu sesjach będziesz mieć całkiem nowe ciało”
J.Pilates

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.