Okres menopauzalny to czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety.
Najbardziej zauważalne zmiany okresu klimakterium widoczne są w pracy układu hormonalnego.
Destrukcyjny wpływ na kondycję mięśni dna miednicy ma spadek estrogenów i ciągły ich niedobór. Ten deficyt hormonalny powoduje zanik kolagenu a więc zmniejszenie jędrności i elastyczności tkanek, z których zbudowany jest “hamak” mięśni (stabilizacja czynna) i więzadeł (stabilizacja bierna) podtrzymujących narządy znajdujące się w miednicy. Kiedy więzadła stracą swoją elastyczność, 50% stabilizacji zostaje zachwiane.
Czas klimakterium to także okres innych zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym. Powolne zmiany zwyrodnieniowe w tym układzie mogą powodować zmiany w codziennej postawie. Nieprawidłowe ułożenie miednicy czy dolnego odcinka kręgosłupa przyczynia się do pogorszenia pracy mięśni dna miednicy.
Statystyki pokazują, że momentem, kiedy pojawiają się kłopoty z funkcjami mięśni dna miednicy najczęściej jest okres przekwitania, czyli menopauza (zazwyczaj po 50 r.ż).
Czym objawiają się te problemy?
- Obniżenie, a nawet wypadanie narządów wewnętrznych. Do czynników ryzyka opadania narządów wewnętrznych można dołączyć otyłość, choroby układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) czy niepoprawne zachowania profilaktyczne na co dzień.
- Nietrzymanie moczu, gazów, a nawet kału
- Hemoroidy – to wynik obniżenia i nacisku narządów wewnętrznych na jelita
- Bolesne współżycie – w tym okresie zmienia się działanie śluzówki pochwy
Dolegliwości związane z dnem miednicy w okresie menopauzy dotyczą zmian zachodzących na poziomie aparatu więzadłowego czy błon śluzowych. Natomiast mięśnie dna miednicy to struktury, nad którymi można pracować, by wspomagać statykę narządów wewnętrznych i zamykanie otworów ciała. Trening dna miednicy zalecany jest dla kobiet na każdym ich etapie życia.
Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, zalecana jest pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Mięśnie dna miednicy pełnią wiele bardzo ważnych funkcji, które nie tylko mają wpływ na narządy rodne czy cewkę moczową. Ochrona kręgosłupa czy udział w prawidłowym oddechu to równie ważna rola dna miednicy.
Oprócz treningu mięśni dna miednicy duże znaczenie mają codzienne zachowania. Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy przewlekły kaszel wykonywany w nieprawidłowej pozycji będzie mieć negatywny wpływ na dno miednicy. Codziennie powtarzające się niewłaściwe zachowania skutkują stopniowym osłabieniem dna miednicy, które już z innych powodów może mieć zmniejszoną wydolność.