Kobiety w okresie menopauzalnym a mięśnie dna miednicy

Spis treści
Podziel się

Okres menopauzalny to czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety.

Najbardziej zauważalne zmiany okresu klimakterium widoczne są w pracy układu hormonalnego.

Destrukcyjny wpływ na kondycję mięśni dna miednicy ma spadek estrogenów i ciągły ich niedobór. Ten deficyt hormonalny powoduje zanik kolagenu a więc zmniejszenie jędrności i elastyczności tkanek, z których zbudowany jest “hamak” mięśni (stabilizacja czynna) i więzadeł (stabilizacja bierna) podtrzymujących narządy znajdujące się w miednicy. Kiedy więzadła stracą swoją elastyczność, 50% stabilizacji zostaje zachwiane.

Czas klimakterium to także okres innych zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym. Powolne zmiany zwyrodnieniowe w tym układzie mogą powodować zmiany w codziennej postawie. Nieprawidłowe ułożenie miednicy czy dolnego odcinka kręgosłupa przyczynia się do pogorszenia pracy mięśni dna miednicy.

Statystyki pokazują, że momentem, kiedy pojawiają się kłopoty z funkcjami mięśni dna miednicy najczęściej jest okres przekwitania, czyli menopauza (zazwyczaj po 50 r.ż).

Czym objawiają się te problemy?

  1. Obniżenie, a nawet wypadanie narządów wewnętrznych. Do czynników ryzyka opadania narządów wewnętrznych można dołączyć otyłość, choroby układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) czy niepoprawne zachowania profilaktyczne na co dzień.
  2. Nietrzymanie moczu, gazów, a nawet kału
  3. Hemoroidy – to wynik obniżenia i nacisku narządów wewnętrznych na jelita
  4. Bolesne współżycie – w tym okresie zmienia się działanie śluzówki pochwy

Dolegliwości związane z dnem miednicy w okresie menopauzy dotyczą zmian zachodzących na poziomie aparatu więzadłowego czy błon śluzowych. Natomiast mięśnie dna miednicy to struktury, nad którymi można pracować, by wspomagać statykę narządów wewnętrznych i zamykanie otworów ciała. Trening dna miednicy zalecany jest dla kobiet na każdym ich etapie życia.

Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, zalecana jest pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Mięśnie dna miednicy pełnią wiele bardzo ważnych funkcji, które nie tylko mają wpływ na narządy rodne czy cewkę moczową. Ochrona kręgosłupa czy udział w prawidłowym oddechu to równie ważna rola dna miednicy.

Oprócz treningu mięśni dna miednicy duże znaczenie mają codzienne zachowania. Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy przewlekły kaszel wykonywany w nieprawidłowej pozycji będzie mieć negatywny wpływ na dno miednicy. Codziennie powtarzające się niewłaściwe zachowania skutkują stopniowym osłabieniem dna miednicy, które już z innych powodów może mieć zmniejszoną wydolność.

Natalia Żurawska

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o aktualizacjach, nowościach, spostrzeżeniach lub promocjach.
Oferta
Odwiedź naszą stronę
Artykuły powiązane