Rozejście mięśni prostych brzucha

Spis treści

Rozstęp mięśni prostych brzucha (RMPB) jest powszechnym problemem dotykającym głównie kobiety w ciąży i po porodzie. Jest to rozsunięcie brzuśców mięśni prostych brzucha na boki w obrębie kresy białej z jej jednoczesnym zwiotczeniem i poszerzeniem.

Kresę białą tworzy mocne pasmo włókniste, które przebiega przez środek ciała od mostka do spojenia łonowego i stanowi granicę między dwoma brzuścami mięśni prostych brzucha. Znaczącą rolę w zapobieganiu powstawaniu rozejścia oraz przyspieszeniu przywracania fizjologicznego ustawienia brzuśców mięśni prostych brzucha i uniknięcia powstawania powikłań, stanowi profilaktyka oraz dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej.

Pojawienie się rozejścia mięśni prostych brzucha w ciąży uznaje się za fizjologię, zazwyczaj pojawia się pod koniec II lub w III trymestrze ciąży. Powstawanie RMPB w ciąży związane jest między innymi ze zmianą postawy ciała (przodopochylenie miednicy), przeniesieniem środka ciężkości, powiększeniem brzucha (a tym samym rozciągnięciem mięśni prostych brzucha), zmianami hormonalnymi, które powodują większą elastyczność tkanek (zwiększona ilość relaksyny i elastyny).

Do czynników ryzyka występowania rozstępu zalicza się: duży płód, wielowodzie, ciąże mnogie, przeciążenie mięśni brzucha w ciąży, otyłość, bardzo intensywne parcie przy zamkniętej głośni w drugim okresie porodu, osłabienie mięśni brzucha przed ciążą.

Po czym poznać, czy rozejście mięśni prostych jest Twoim problemem? Twoją uwagę na pewno przykuje pojawiający się charakterystyczny stożek (wypukłość) lub rynienka (zagłębienie) na środku brzucha podczas wykonywania niektórych ćwiczeń lub czynności dnia codziennego (np. zmianach pozycji, wstawaniu z leżenia). Często pacjentki zgłaszają się zaniepokojone, kiedy brzuch po ciąży nie wraca do swojego poprzedniego wyglądu – zdarza się, że przyczyną może być rozejście (oczywiście nie zawsze).

Co powinnaś zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej udać się do specjalisty np. fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie. Terapeuta wykona badanie Twoich powłok brzusznych i oceni, jaka jest elastyczność oraz jakość kresy białej i w jakim położeniu znajdują się brzuśce mięśni prostych.

Następnym krokiem będzie wykonanie terapii manualnej w celu znormalizowania napięć w obrębie okolicznych tkanek, doborze bezpiecznych ćwiczeń, omówieniu prawidłowych nawyków dnia codziennego. Pomocne może okazać się także plastrowanie dynamiczne, czyli po prostu aplikacja kinesiotapingu.

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o aktualizacjach, nowościach, spostrzeżeniach lub promocjach.
Oferta
Odwiedź naszą stronę
Artykuły powiązane