Podczas rejestracji bardzo często pada pytanie o badania diagnostyczne.
Trzeba/nie trzeba ? Kiedy ? Jakie ? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tekście.
„Boli mnie odcinek szyjny od kilku miesięcy, promieniuje na prawy bark, odczuwam drętwienia w nocy. Znajomy polecił mi wizytę u fizjoterapeuty, ale czy nie lepiej zrobić najpierw jakieś badania?”
„Chyba złapała mnie rwa kulszowa, czy mogę umówić się na wizytę czy muszę najpierw zrobić zdjęcie?”
Podczas rozmowy telefonicznej staramy się zweryfikować Twój stan na podstawie przebytego urazu/dolegliwości.
Ciężko oczywiście jednoznacznie stwierdzić słuszność wykonania dodatkowych badań. W sytuacji kiedy w rozmowie telefonicznej jesteśmy w stanie
podejrzewać konieczność wykonania dodatkowych badań wówczas zarekomendujemy jego zrealizowanie.
W innym wypadku nie jest to element niezbędny do rozpoczęcia terapii.
Wizyta fizjoterapeutyczna rozpoczyna się od obszernego wywiadu, następnie fizjoterapeuta przechodzi do badania i diagnostyki.
Wykonując pewne czynności robi również tzw. testy bezpieczeństwa, jeśli cokolwiek go zaniepokoi na pewno skieruje Cię na dalszą diagnostykę.
W większości przypadków nie ma konieczności wykonywania szeregu badań w trakcie leczenia fizjoterapeutycznego.
Oczywiście jest to wartościowy dodatek, ale można spokojnie działać z tym równolegle.
JEŚLI JEDNAK doznałeś nagłego urazu, jesteś po wypadku komunikacyjnym, jesteś bardzo zaniepokojony swoim stanem zdrowia NIEZWŁOCZNIE udaj się na SOR.
Istnieje kilka rodzajów badań obrazowych, które różnią się od siebie zastosowaniem. Do najpopularniejszych metod diagnostyki obrazowej wykorzystywanej przez fizjoterapeutów zaliczamy RTG, TK, USG i RM.
RTG – zdjęcie rentgenowskie i TK – tomografia komputerowa – to najczęściej wykorzystywane metody obrazowania na oddziale ratunkowym. W obu przypadkach wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. W RTG prezentowane na zdjęciach są głównie struktury układu kostnego. Badania te wykorzystowane są głównie do oceny:
- złamań
- zwichnięć
- zwapnień
- dysplazji
- wad postawy
- wad kostnych
- deformacji
Tomografia komputerowa w skrócie to zdjęcie RTG w 3d., przy czym jest to prezentacja wielowarstwowa. Podobnie jak w klasycznym RTG wykorzystywana jest w celu zobrazowania struktur kostnych, ale wykorzystuje się ją również w celach diagnostycznych głowy oraz narządów jamy brzucha.
USG – badanie ultrasonograficzne, niewątpliwym atutem badania jest to, że nie jesteś narażony na żadne promieniowanie. Do badania wykorzystuje się fale ultradźwiękowe całkowicie bezpieczne dla człowieka. W badaniu tym można z powodzeniem określić tkanki miękkie : mięsnie, ścięgna, więzadła, ale również struktury kostne, przepływy, obrzęki. Za pomocą USG można wykonywać badanie w warunkach dynamicznych, co szczególnie przy urazach sportowych jest bardzo pomocne w celu określenia stopnia uszkodzenia funkcjonalnego tkanki.
MRI (MR,RM) – rezonans magnetyczny – spośród prezentowanych możliwości badań obrazowych jest najbardziej dokładnym. Dzięki niemu możemy dopatrzeć się urazów czy deformacji najgłębszych struktur. Bardzo przydatne w celu określenia nieprawidłowości krążka międzykręgowego, ucisku na struktury nerwowe, nowotworów i co dla nas bardzo istotne zaburzeń strukturalnych wewnątrz stawowych.
Jeśli w swojej dokumentacji medycznej posiadasz już jakieś wyniki badań tego typu śmiało możesz zabrać je ze sobą. Niemniej, tak jak wspomnieliśmy na początku. Nie jest niezbędnym, w celu odbycia wizyty fizjoterapeutycznej, posiadania pakietu badań.