5 sposobów na leczenie hemoroidów okiem fizjoterapeuty

Spis treści

Hemoroidy to naczynia żylne zlokalizowane w odbycie i odbytnicy u każdego człowieka. Nie dają żadnych dolegliwości dopóki nie powiększają się. Takie patologicznie powiększone hemoroidy mogą dawać szereg nieprzyjemnych dolegliwości co nazywamy chorobą hemoridalną (potocznie jednak ten stan nazywamy heomoridami lub żylakami odbytu). W chorobie hemoroidalnej krew z guzków krwawniczych (hemoroidów) nie odpływa prawidłowo. Powiększone hemoroidy są wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu i mogą ulegać uszkodzeniom, co jest przyczyną ich krwawienia, dyskomfortu i bólu.

Jest to bardzo powszechny problem.

Szacuje się, że 50% społeczeństwa miało lub będzie miało doczynienia z chorobą heomoridalną, w tym co 3cia kobieta w ciąży.

Czy pozostaje nam coś poza leczeniem farmakologicznym lub operacją?

Tak! W tym temacie fizjoterapia, zwłaszcza uroginekologiczna ma wiele do powiedzenia !
Hemoroidy to nie tylko bolesny problem zaburzający komfort życia.
To przede wszystkim skutek złożonych dyfunkcji w naszym organiźmie.

Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów:

  • parcie podczas wypróżnień, długotrwałe przesiadywanie na toalecie
  • biegunki, przewlekłe zaparcia
  • praca wymagająca długotrwałego siedzenia lub stania
  • mała aktywność fizyczna
  • otyłość
  • dieta uboga w błonnik
  • zbyt małe przyjmowanie płynów
  • ciąże i porody (najczęściej porody wielokrotne lub powikłane)
  • wysiłek fizyczny z nadmiernym wykorzystaniem tłoczni brzusznej (np. nieprawidłowe dźwiganie)
  • powikłane zabiegi chirurgiczne w okolicy odbytu i krocza

Jak temu zaradzić ? 5 sposobów na hemoroidy:

  1. Fizjoterapia uroginekologiczna – terapia manualna w obszarze tkanek miękkich i więzadeł miednicy poprawia drenaż żylny, dzięki czemu zmniejszają się zastoje.
  2. Reedukacja mięśni dna miednicy – nadmiernie napięte mdm mogą uciskać naczynia żylne i powodować zastoje. Manualne rozluźnienie tych struktur oraz nauka prawidłowej pracy (np. jak prawidłowo korzystać z toalety), może okazać się niezbędna. Ulgę mogą przynieść tutaj pozycje odciążające, czyli takie z uniesioną miednicą -> włóż poduszkę pod miednicę, a nogi położ na kanapie lub oparciu łóżka.
  1. Terapia wisceralna – nieprawidłowa praca wątroby czy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, również może mieć swoje konsekwencje w powstawaniu nieprzyjemnych guzków. Często zaburzona praca narządów wewnętrznych jest związana z nieprawidłową lub długotrwałą postawą siedzącą w ciągu dnia. Nauczymy Cię jak poprawnie siedzieć i jak ćwiczyć, aby przeciwdziałać skutkom długotrwałego siedzenia.

A teraz daj coś od siebie:

  1. Nawadniaj się! 1,5-2 litry wody dziennie może okazać się zbyt ogólne. Odpowiednią ilość wody przyjmowanej w ciągu dnia dopasowujemy do swojej masy ciała : przyjęto, że na każdy jeden kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 ml wody dziennie.
  2. Ruszaj się! I naprawdę nie musisz od razu zapisywać się na siłownie czy rozpoczynać przygotowań do maratonu. 30 minutowy spacer codziennie będzie idealny!

Najprościej oczywiście sięgnąć do apteczki po znane maści czy czopki. Rozwiązaniem może być też tutaj zabieg chirurgiczny. Pamiętaj jednak, że jeśli nie rozwiążesz przyczyny dolegliwości, a pozbędziesz się jedynie skutków, problem będzie wracał.

Hemoroidy w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna ma szerokie zastosowanie w pracy z kobietami w ciąży i okresie okołoporodowym. Nie jest inaczej w przypadku leczenia hemoroidów w ciąży. Jest to stan, w którym kobiety są szczególnie podatne na występowanie choroby hemoroidalnej. Ma to związek przede wszystkim ze wzrostem ciśnienia żylnego, wywołanego uciskiem macicy i dzieciątka na żyły jamy brzusznej i naczynia miednicy, co utrudnia odpływ krwi z hemoroidów. Jednym z częstszych objawów w ciąży są przewlekłe zaparcia, również związane z napieraniem macicy. Hemoroidy z kolei, są przykrą konsekwencją zaparć. Zwiększenie progesteronu w okresie ciąży, doprowadza do rozciągania ścian naczyń żylnych przez co zaburzony może być drenaż żylny w obrębie miednicy.

Szczęśliwie wraz z wydaniem dziecka na świat kończą się przykre dolegliwości ciążowe związane z hemoroidami, jednak istnieje duża szansa na ich nawrót u kobiet, u których choroba występowała w okresie ciąży. W tym wypadku – zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie – warto zastosować się do omawianych wcześniej sposobów na hemoroidy. Aktywność kobiet w ciąży, odpowiednia dieta, nawodnienie i fizjoterapia uroginekologiczna to klucz do sukcesu w profilaktyce przykrych dolegliwości ciążowych.

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.