Trójpłaszczyznowa terapia stóp – dla kogo, sposoby leczenia

Spis treści

Początki terapii …

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp została opracowana przez niemiecką fizjoterapeutkę Barbarę Zukunft-Huber. Czasami możecie spotkać się z określeniem trójwymiarowa terapia stóp. Opiera się ona na uwarunkowanym genetycznie rozwoju ruchowym i uwzględnia całościowe funkcjonalne sekwencje ruchowe rozwoju kończyn dolnych w pierwszym roku życia dziecka.

Rozwój stóp niemowlęcia.

Przez pierwsze 8-9 miesięcy maluszka w rozwoju dominuje następujący wzorzec ruchu: rotacja zewnętrzna i odwiedzenie w stawie biodrowym ze  zgięciem w stawach biodrowym i kolanowym oraz supinacją stopy. Myślę, że czytając to zdanie zastanawiacie się jak to ustawienie stóp ta naprawę wygląda. Najprościej, wasz maluszek podnosi nóżki do góry nad podłoże, kolana układa szeroko, a stópki patrzą podeszwami na siebie. Dopiero gdy niemowlę przechodzi do pozycji czworaczej, a następnie pozycji stojącej, zaczynają aktywizować się przywodziciele (kolanka nie są już tak szeroko ustawione), stopa zgina się podeszwowo (ustawienie stopy w pozycji czworaczej), czy później stojąc na palcach. Tak prezentuje się fizjologiczny rozwój stóp dziecka.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Zanim fizjoterapeuta rozpocznie terapię, przeprowadza szczegółowy wywiad, diagnostykę i ocenę problemu z którym zgłasza się rodzic z dzieckiem. Używa do tego specjalnych chwytów diagnostycznych, które pozwalają w obiektywny sposób ocenić rozwój kończyn dolnych i stóp.Wady stóp nie powinny być traktowane wyłącznie jako problem lokalny. Warto patrzeć na aspekt całościowego rozwoju dziecka, ponieważ mogą one wynikać np.: z asymetrii ułożeniowej dziecka, niewłaściwego rozwoju stawów biodrowych bądź też ograniczeń ruchomości czy też z zaburzeń o podłożu neurologicznym.Słów kilka o rodzajach wad stóp i normach.Wyróżniamy wiele wad stóp u dzieci, które są wskazaniem do zastosowania trójpłaszczyznowej manualnej terapii stóp, w tym:– stopa płasko-koślawa– stopa końsko-szpotawa– stopa piętowa– stopa sierpowata (stopa przywiedzeniowa)– ograniczenia w obrębie stawów biodrowychNajczęstszą wadą stóp, z którą zgłaszacie się wraz z dziećmi do fizjoterapeuty jest stopa płasko-koślawa. Zauważacie, że wasze maluszki kierują stópki do środka, krzywo ustawiają nóżki lub że stopa wygląda na taką rozlaną.Faktem jest, że dzieci fizjologicznie również układają stopy w niewielkiej koślawości. Jednak istnieją granice. Dla dzieci od 2.- 3. roku życia, koślawość tyłostopia o wartości ok. 15 st oraz prawidłowy wynik testu w staniu na palcach jest normalnością. Natomiast po 6 roku życia dziecka koślawość pięty osiąga wartość 5 st., która jest również fizjologiczna dla osoby dorosłej.

Przejdźmy do terapii.

Terapia polega w szczególności na rozciąganiu przykurczonych struktur, wprowadzeniu elementów terapii manualnej, oraz późniejsze utrwalenie efektu terapeutycznego poprzez odpowiednio dobrany sposób bandażowania stóp, elastycznym niekrępującym ruchów bandażem.Ćwiczenia oraz technika bandażowania stóp jest bardzo prosta do opanowania. Dlatego terapeuta zleci wam dodatkowe zadania do wykonywania w warunkach domowych. Co więcej bandaże będą stałym elementem życia. Według zaleceń należy je ściągać tylko w momencie ćwiczeń wskazanych przez fizjoterapeutę. Trójpłaszczyznowa terapia stóp często pozwala uniknąć interwencji chirurgicznych bądź też unieruchamiania nóg w szynach czy gipsach. Zasada jest jedna, im wcześniej terapia zostanie wprowadzona, zależnie od wady stóp i jej nasilenia, tym szybsze i widoczne efekty będziemy mogli dostrzec.

Karolina Biel

Fizjoterapeuta Dziecięcy

Karolina pomaga wyrównać napięcie mięśniowe, zlikwidować asymetrie ciała czy główki. Pracuje z dziećmi starszymi z wadami stóp, wadami postawy czy skoliozą.

Pasjonuje się osteopatią pediatryczną i wczesnym wspieraniem rozwoju dzieci do lat 2.

Fizjoterapeuta

Natalia od 8 lat tworzy Fizjo In Touch walcząc ze skutkami siedzącego trybu życia. Jest odpowiedzią na ból towarzyszący Ci w ciągu dnia.